Dlaczego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie buduje się 95% budynków mieszkalnych w systemie szkieletu drewnianego? Bogate społeczeństwa stać na domy murowane a jednak zdecydowana większość budynków mieszkalnych w krajach skandynawskich, a ostatnio w Szkocji, Anglii, Francji i Niemczech powstaje w oparciu o system szkieletu drewnianego. Odpowiedź jest prosta. Domy w tym systemie są bardziej ekonomiczne – w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu. Ich niewątpliwą zaletą jest również ekologiczność i przyjazność środowisku.

Przyglądając się bliżej różnicą miedzy technologią murowaną a szkieletu drewnianego wyobraźmy sobie 150-cio metrowy dom.  Konstrukcja budynku murowanego waży 500 ton, natomiast dom wykonany w technologii szkieletu – 25 ton. Biorąc pod uwagę że cena transportu materiałów ma znaczący wpływ na finalny koszt budowy konstrukcja lżejsza okaże się tańsza.

Uzyskanie porównywalnej izolacji termicznej w obu technologiach zdecydowanie tańsze jest w przypadku szkieletu drewnianego. Warto zwrócić uwagę, że mniejsza bezwładność cieplna budynku w technologii szkieletowej pozwala na utrzymanie komfortu cieplnego w środku, bez względu na temperaturę otoczenia. W budynkach wznoszonych metodą tradycyjną utrzymanie takich warunków jest o wiele trudniejsze. Właścicielom domów tradycyjnych znany jest problem występujący przy nagłym ochłodzeniu w okresie jesiennym wymagającym „wpompowania” w ściany odpowiedniej energii cieplnej aby uzyskać temperaturę ściany przybliżoną do temperatury panującej w pomieszczeniu.

Odwrotna sytuacja ma miejsce wiosną kiedy to nagle wzrasta temperatura otoczenia. Właściciele domu tradycyjnego zmuszeni są wtedy otwierać szeroko okna i wietrzyć pomieszczenia, aby wieczorem ponownie rozpocząć kumulowanie ciepła.
Budynki budowane metodą szkieletu drewnianego nazywane są często „termosami”, ponieważ zapewniają pełny komfort wewnętrznego klimatu, wymagają regularnego przepływu powietrza. Przy zastosowaniu obiegu powietrza z zastosowaniem rekuperacji (odzysk ciepła z zużytego powietrza) i odpowiednich filtrów  powoduje uzyskanie takich parametrów powietrza, jakie wymagane jest dla alergików.

Następną przewagą technologii szkieletu drewnianego jest grubość ścian konstrukcji w porównaniu do metod tradycyjnych. Ściany w technologii szkieletu są o około 15% cieńsze od murowanych, co powoduje, że na tej samej powierzchni obrysu zewnętrznego budynku uzyskuje się 15% powierzchni użytkowej więcej, przez co 1 m2 powierzchni użytkowej musi być o tę wielkość tańszy.

Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść szkieletu drewnianego jest stateczność konstrukcji. Po silnym trzęsieniu ziemi w Japonii w 1995 roku (6,5 tysiąca ofiar) kilkunastoosobowa ekipa Japończyków wizytowała budowę osiedli w Zakopanem a następnie zaczęła wprowadzać tę technologie na swoim rodzimym rynku. Dzięki lekkości konstrukcji szkieletu drewnianego domy wykonane w tej technologii tak dobrze stawiają czoła nawiedzającym Japonię trzęsieniom ziemi.
Bardzo ważnym walorem szkieletu drewnianego jest możliwość wprowadzenia się inwestora natychmiast po zakończeniu robót wykończeniowych, ponieważ praktycznie wyeliminowane są roboty mokre. Budynek nie potrzebuje czasu na wyschnięcie w przeciwieństwie do tych wznoszonych metodami tradycyjnymi. Czas budowy budynku jednorodzinnego o powierzchni 150m2 wykończonego pod klucz nie powinien przekraczać 3 miesięcy, bez względu na porę roku, w której jest budowany. Pod tym względem technologie tradycyjne nie są w stanie konkurować.

Trwałość konstrukcji szkieletu drewnianego, przy właściwej jego eksploatacji jest praktycznie nieograniczone. W Stanach Zjednoczonych znajduje się wiele budynków, które zostały wzniesione 200 lat temu. Przykładem może być budynek prezydenta Washingtona. Dom zwiedzany jest przez ponad 4 mln zwiedzających rocznie, a który stoi już ponad 150 lat. Nad brzegiem oceanu, w Maine powyżej Bostonu znajduje się latarnia morska wykonana w technice szkieletu drewnianego. Budynek pomimo trudnych warunków otoczenia służy od 217 lat. Aktualnie jest również budynkiem muzealnym.

W obiegowej opinii istnieje pogłoska że żywotność budynku wzniesionego w technologii szkieletu drewnianego wynosi 25 lat. Pogłoska ta jest oczywiście bardzo krzywdząca dla domów szkieletowych nie ma na szczęście nic wspólnego z prawdą. Jest ona wynikiem błędnego tłumaczenia terminu „technologicznej żywtności” domów krajów rozwiniętych przemysłowo. Mówi ona o tym że w okresie 25 lat wymagania funkcyjne oraz te stawiane w stosunku do formy ulegają zmianie. W tym momencie ukazuje nam się kolejna zaleta konstrukcji szkieletu drewnianego. Nie tylko doskonale poddaje się przeróbką i przebudową, ale pozwala odzyskać 70% z rozbiórkowych materiałów do ponownego użycia i wykorzystania w trakcie przebudowy. W przypadku konstrukcji wykonywanych w technologii tradycyjnej zdarzają się przypadki że wyburzenie istniejącego budynku i wykonanie nowego może okazać się tańsze.

Z ekologicznego punktu widzenia, materiały użyte do budowy tworzą przyjazny człowiekowi mikroklimat w pomieszczeniach i są surowcami odnawialnymi o niskich potrzebach energetycznych do ich wytworzenia. Dlatego też przewiduje się szybki rozwój tej technologii w przyszłości.

Zadzwoń i umów się na wizytę(+58) 692 07 34
Masz pytanie? Napisz do nasbiuro@adrug.pl
ul.Osadników Wojskowych 29
83-020 Cedry Wielkie